Zgoda na dawstwo narządów – równoważenie sprzecznych zobowiązań etycznych cd

Chociaż zgoda najbliższych osób jest wymagana w przypadku każdej procedury przed śmiercią, zgodnie z domniemaniem, rodziny mogą czuć się zmuszone do wyrażenia zgody przez przedstawicieli OPO, którzy zdecydują się założyć, że ogólna chęć pacjenta do bycia dawcą narządów wskazuje na gotowość do poddania się tym dodatkowym procedury przed śmiercią, co może nie być prawdą. Jak zauważył jeden z etyków: Większość ludzi, którzy zgadzają się być dawcami narządów, zastanawia się nad tym, co stanie się z ich ciałem po śmierci. To [podejście] ma wpływ na to, co oni robią przed śmiercią. 5 Zarówno klinicyści, jak i OPO napotykają sprzeczne ze sobą obowiązki etyczne. Rosnące listy oczekujących na przeszczep obligują nas do dążenia do zwiększenia podaży przeszczepianych narządów. Ale nasze zobowiązania do poszanowania praw naszych pacjentów i ich rodzin wymagają, aby zgoda była uzyskiwana przez osoby, które z kolei są zobowiązane do zachowania pełnej przejrzystości, uczciwości i bezstronności. Kiedy stoimy w obliczu konkurencyjnych zobowiązań etycznych, naszym wyzwaniem jest znalezienie równowagi, która zachowa nasze najważniejsze zasady etyczne. W ciągu ostatnich kilku lat wahadło przesunęło się zbyt daleko w kierunku pozyskiwania narządów kosztem zobowiązań, które są fundamentalne dla relacji pacjent-lekarz. Jeśli nie zostanie skorygowane, trend ten może znacznie podkopać zaufanie społeczeństwa do przedsiębiorstwa zajmującego się transplantacją, co będzie miało największą szkodę dla ludzi, którzy pragną zdobyć te niezwykłe dary, a także tych, którzy desperacko ich potrzebują.
List do redaktora Luskina i współpracowników z Banku Organów Nowej Anglii znajduje się na stronie 1297.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
Dr Truog jest profesorem etyki medycznej i anestezjologii (pediatrii) w Departamentach znieczulenia i medycyny społecznej w Harvard Medical School oraz w Dziale Medycyny Krytycznej w szpitalu dziecięcym w Bostonie – oba w Bostonie.

[patrz też: aparaty ortodontyczne, oprogramowanie stomatologiczne, implanty zębów ]

Powiązane tematy z artykułem: aparaty ortodontyczne implanty zębów oprogramowanie stomatologiczne