Zapobieganie stanom przedrzucawkowym przy zastosowaniu małej dawki aspiryny

W raporcie Sibai i in. (Wydanie 21 października) dotyczące stosowania małej dawki kwasu acetylosalicylowego w zapobieganiu stanom przedrzucawkowym, całkowita śmiertelność okołoporodowa była podobna w grupach aspiryny i placebo (aspiryna: 22 zgony w sumie 1545 płodów lub 14,2 zgonów na 1000 żywych urodzeń placebo: 14 zgonów wśród 1551 płodów lub 9,0 zgonów na 1000 urodzeń żywych), ale różnica w liczbie zgonów płodów po 20 tygodniach ciąży była prawie znacząca w analizie chi-kwadrat (17 zgonów wśród 1570 płodów w porównaniu z 7 wśród 1565, odpowiednio, P = 0,06). Jak zauważają w swoim artykule wstępnym Zuspan i Samuels, 2 różnice między grupami aspiryny i grupy placebo mogły być nawet większe, gdyby zgodność była doskonała. Czy zgony płodów zostały zgrupowane w którejkolwiek z podgrup – na przykład wśród kobiet z wyższym początkowym ciśnieniem krwi, które częściej korzystały z aspiryny w odniesieniu do stanu przedrzucawkowego.
Zdajemy sobie sprawę, że kobiety, które szukają opieki prenatalnej, mogą rzadziej niż inni używać narkotyków podczas ciąży. Ponieważ jednak zażywanie kokainy podczas ciąży wiąże się z występowaniem nagłych łożyska, ważne mogą być 3 informacje na temat różnic w zażywaniu narkotyków między dwiema grupami badawczymi.
Fernando R. Moya, MD
Southwestern Medical Center, Dallas, TX 75235-9063
Alfredo Germain, MD
Katolicki Uniwersytet Chile, Santiago, Chile
3 Referencje1. Sibai BM, Caritis SN, Thom E, i in. Profilaktyka stanu przedrzucawkowego z niską dawką kwasu acetylosalicylowego u zdrowych, nieżonków w ciąży. N Engl J Med 1993; 329: 1213-1218
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Zuspan FP, Samuels P. Zapobieganie stanom przedrzucawkowym. N Engl J Med 1993; 329: 1265-1266
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Handler A, Kistin N, Davis F, Ferre C. Kokaina w czasie ciąży: wyniki okołoporodowe. Am J Epidemiol 1991; 133: 818-825
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Sibai odpowiada:
Do redaktora: Drs. Moya i Germain sugerują, że różnica w śmiertelności płodów między grupami aspiryny i placebo jest prawie znacząca w analizie chi-kwadrat. Liczby użyte w tej analizie są jednak nieprawidłowe, ponieważ obliczenia powinny opierać się na ciążach trwających dłużej niż 20 tygodni ciąży (1497 w grupie otrzymującej aspirynę i 1512 w grupie placebo). Spośród 16 kobiet z utratą płodu w grupie aspiryny tylko 4 miało skurczowe ciśnienie krwi 120 mm Hg lub więcej w czasie randomizacji, podczas gdy w grupie placebo żadna z 7 matek z utratą płodu nie miała skurczowego ciśnienia krwi 120 mm Hg lub więcej. Ogólnie rzecz biorąc, cztery kobiety z utratą płodu (17 procent) miały skurczowe ciśnienie krwi wynoszące 120 mm Hg lub więcej w czasie randomizacji – częstość podobna do tej u kobiet, które nie miały utraty płodu.
Używanie kokainy w czasie ciąży było kryterium wykluczenia z tego badania. Zatem żadna z zapisanych kobiet nie miała historii zażywania kokainy. W jednym ośrodku, w którym rutynowo wykonywano badania przesiewowe moczu, pięć kobiet miało nagłe łożysko, a żadne nie miało dodatniego testu moczu na kokainę.
Baha M. Sibai, MD
University of Tennessee, Memphis, Memphis, TN 38103
[hasła pokrewne: bank szpiku kostnego, wole guzowate tarczycy, kokcydioza leczenie ]