Zakażenie u biorców przeszczepów narządów

W swoim przeglądzie zakażeń u biorców przeszczepów narządów, Fishman (wydanie z 20 grudnia) omawia biegunkę Clostridium difficile w bezpośrednim okresie po transplantacji. Chociaż infekcja ta była wcześniej zgłaszana u biorców przeszczepów wątroby, 2 istnieje coraz więcej dowodów na to, że supresja kwasu żołądkowego może być uwikłana w tę infekcję zarówno u pacjentów w szpitalu, jak i wśród hospitalizowanych, 3,4, w tym u pacjentów z marskością5. W wielu instytucjach wykonuj transplantacje, standardową praktyką jest przepisywanie inhibitorów pompy protonowej w bezpośrednim okresie po transplantacji w celu zapewnienia ochrony przed owrzodzeniem i krwawieniem pod wpływem stresu w warunkach intensywnej opieki, a następnie jako profilaktyka przeciwko owrzodzeniom przez czas trwania zwężającego się przebiegu kortykosteroidów . Lekarze powinni rozważyć ryzyko zagrażającego życiu krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które może być konsekwencją potencjalnie niepotrzebnego zahamowania wydzielania kwasu żołądkowego. Potencjalną strategią może być ograniczenie supresji kwasu żołądkowego do oddziału intensywnej opieki medycznej i ograniczenie stosowania kortykosteroidów w immunosupresji.
Timothy JS Cross, B.Med.Sci.
Phillip A. Berry, B.Sc.
Andrew K. Burroughs, MB, Ch.B.
Royal Free Hospital, London NW3 2OQ, Wielka Brytania
com
5 Referencje1. Fishman JA. Zakażenie u biorców przeszczepów narządów litych. N Engl J Med 2007; 357: 2601-2614
Full Text Web of Science Medline