Tylko zdrowie: Zaspokajanie potrzeb zdrowotnych w sposób uczciwy

Wiele ważnych kwestii związanych z polityką zdrowotną, np. Czy rząd powinien zapewniać powszechne ubezpieczenie zdrowotne, rodzi fundamentalne pytania o odpowiedni zakres rządu i sprawiedliwą alokację zasobów w społeczeństwie. Nowa książka Normana Danielsa, Just Health, przedstawia starannie uzasadnione podejście do odpowiedzi na takie pytania. Książka jest z założenia następcą wcześniejszej pracy Just Health Care (New York: Cambridge University Press, 1985), w której, jak wskazuje tytuł, Daniels koncentruje się na sprawiedliwości w zapewnianiu opieki zdrowotnej. W ciągu ponad dwudziestu lat od opublikowania wcześniejszych prac szeroko zakrojone badania wykazały, że chociaż opieka zdrowotna jest ważna, stan zdrowia zależy w dużej mierze od czynników takich jak edukacja, środowisko, zachowanie i status społeczno-ekonomiczny. Jednym z głównych celów Danielsa w Just Health jest zintegrowanie tych spostrzeżeń z jego analizą. Rezultatem jest znacznie bardziej wszechstronne badanie roli, jaką zdrowie powinno odgrywać w polityce społecznej, szeroko zdefiniowanej, obejmującej nawet ekonomiczne i polityczne struktury społeczeństwa.
Książka składa się z trzech części. Część I jest prezentacją ogólnej teorii zdrowia Danielsa. Część II to dyskusja na temat możliwych wyzwań dla teorii, takich jak to, jak radzi sobie z kwestiami równości międzypokoleniowej. Część III jest ilustracją tego, w jaki sposób teoria działa w konkretnych kontekstach, na przykład w zmniejszaniu różnic zdrowotnych między grupami społecznymi. Przedstawione zasady mają zastosowanie do społeczeństw na wszystkich poziomach rozwoju, od zamożnych krajów uprzemysłowionych do krajów o niskich dochodach, a książka kończy się interesującą dyskusją na temat międzynarodowych nierówności zdrowotnych i globalnej sprawiedliwości.
Sercem tej książki jest część I, która porusza to, co Daniels nazywa podstawowym pytaniem sprawiedliwości społecznej dla zdrowia: Co mamy sobie wzajemnie winien promować i chronić zdrowie w społeczeństwie oraz pomagać ludziom, gdy są chorzy lub niepełnosprawni. . Jego podejście polega na podzieleniu tego pytania na trzy główne pytania i omówieniu każdego z nich osobno. Po pierwsze, jakie jest szczególne moralne znaczenie zdrowia. Po drugie, kiedy nierówności zdrowotne są niesprawiedliwe. Wreszcie, w jaki sposób można zaspokoić potrzeby zdrowotne, gdy nie jest możliwe ich zaspokojenie.
Odpowiedź Danielsa na pierwsze pytanie opiera się na zasadzie równości szans. Bez względu na ich polityczną perswazję, wielu uznałoby nierówności w osiągnięciach za nieuczciwe, jeśli wynikają one z barier w możliwościach, a nie różnic w talentach i wysiłkach. Daniels twierdzi, że ponieważ zły stan zdrowia upośledza normalne funkcjonowanie, stanowi przeszkodę dla możliwości. Ochrona normalnego funkcjonowania poprzez promocję zdrowia ma zatem kluczowe znaczenie dla zachowania uczciwych możliwości, aw konsekwencji dla utrzymania ogólnej uczciwości społeczeństwa.
Odnosząc się do drugiego pytania, Daniels opiera się na badaniach dotyczących społecznych uwarunkowań zdrowia, argumentując, że nierówności zdrowotne są niesprawiedliwe, jeśli wynikają z społecznie kontrolowanych czynników wpływających na zdrowie populacji i jej dystrybucję . Obejmują one nie tylko środki zdrowia publicznego, zapobieganie chorobom, i edukację, ale także dystrybucję dochodów i bogactwa, a także organizację miejsca pracy
[hasła pokrewne: dentysta w krakowie, chirurgia dentystyczna, Dentysta warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: chirurgia dentystyczna dentysta w krakowie Dentysta warszawa