Oddanie Twojego dziecka – rozszerzenie globalnego zasięgu astmy ad

W wielu krajach o niskim i średnim dochodzie ludzie polegają na paliwie stałym (drewnie lub pozostałościach po zbiorze, takim jak pestki oliwne używane w wiosce Michaela), które spalają w prostych piecach lub otwartych pożarach dla energii domowej.2 Bierne palenie stało się bardziej powszechne gdy rodzice stają się wystarczająco bogaci, by kupować papierosy. Czynniki te łącznie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, które szacuje się nawet pięciokrotnie w krajach biednych, jak w bogatych.2 Astma u dzieci wymaga szczególnej uwagi. Większość astmy rozwija się przed 6 rokiem życia, ale diagnoza nie może być potwierdzona, dopóki dziecko nie ma 6 lub 7 lat, ponieważ wiele małych dzieci nie może współpracować z wykonywaniem spirometrii. Astma u małych dzieci jest często mylnie diagnozowana jako zapalenie oskrzeli, powtórne zapalenie oskrzelików, kaszel o nieznanej przyczynie, wirusowe zakażenie dróg oddechowych lub zapalenie płuc, między innymi. Ponieważ ich astma pozostaje nieleczona, dzieci te często mają wiele wizyt w szpitalu i hospitalizacji, a także przyjmują nieodpowiednie leki, głównie antybiotyki, co zwiększa koszty. Po postawieniu diagnozy odpowiednie leczenie jest skuteczne, ale kosztowne. W rodzinie Michaela, leki na astmę zużywają od 10 do 15% miesięcznego dochodu. W Indiach miesięczny koszt leczenia dziecka z astmą może wynosić jedną trzecią przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny.3
Inne koszty astmy są trudniejsze do zmierzenia. W Stanach Zjednoczonych astma dziecięca skutkuje 14 milionami dni szkolnych rocznie, co z kolei skutkuje utratą dni roboczych i utraconych zarobków dla opiekunów4. Dzieci mogą pozostawać w tyle w szkole, z długofalowymi konsekwencjami dla ich edukacji i utrwalenie ich ubóstwa. Ponieważ astma nadal dotyka więcej dzieci w krajach o niższych dochodach, musimy znaleźć sposoby na kontrolowanie zanieczyszczenia powietrza wewnątrz i na zewnątrz, przeszkolenie pracowników służby zdrowia w diagnozowaniu i leczeniu astmy u dzieci oraz zapewnienie, że leki na astmę będą dostępne dla wszystkich, którzy potrzebuje ich.
Aby zmniejszyć zanieczyszczenie, kraje będą musiały uchwalić ustawy i stosować politykę opieki zdrowotnej, która surowo zabrania palenia w miejscach publicznych, prowadzić programy rzucania palenia (najlepiej bezpłatne) i zachęcać do wczesnej i ciągłej edukacji publicznej na temat chorób związanych z paleniem, jak a także o chorobach układu oddechowego, które są związane z używaniem otwartego ognia do gotowania lub ogrzewania. Zmniejszenie zanieczyszczenia będzie również oznaczać długotrwałe zmiany w infrastrukturze, takie jak zapewnienie, że fabryki wytwarzają mniej toksycznych oparów lub znajdują się daleko od obszarów mieszkalnych i poprawiają efektywność transportu publicznego, aby ludzie byli zachęcani do korzystania z niego.
Wysiłki diagnostyczne zostałyby wzmocnione dzięki opracowaniu prostego algorytmu do stosowania przez klinicystów, a także przez edukację nauczycieli szkolnych i nauczycieli gimnastyki na temat objawów astmy i zaostrzeń. Wreszcie, byłoby to dobrodziejstwem dla globalnej kontroli astmy, gdyby opracowano bardziej ogólne leki na astmę i jeśli chodzi o leczenie pacjentów nieubezpieczonych z astmą – takich jak te ostatnio stworzone dla afrykańskich pacjentów przez organizację pozarządową International Union przeciwko gruźlicy i płucach Choroba – stała się bardziej rozpowszechniona.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
dr Mantzouranis jest profesorem pediatrii na Uniwersytecie Krety w Heraklionie w Grecji.

[przypisy: stomatologia estetyczna poznań, na zdrowie po włosku, najlepsza neonatologia w polsce ]

Powiązane tematy z artykułem: na zdrowie po włosku najlepsza neonatologia w polsce stomatologia estetyczna poznań