Hamowanie VEGF i nefropatyczna mikroangiopatia zakrzepowa ad

Odkrycia podkreślają potrzebę lepszego zrozumienia nerek wynikających z hamowania VEGF. Temat ten ma szczególne znaczenie kliniczne, biorąc pod uwagę imponujący potencjał terapeutyczny tych leków w szeregu nowotworów oraz oczekiwanie, że coraz większa liczba pacjentów otrzyma takie leki w przyszłości. Dostarczamy również bezpośrednie dowody eksperymentalne mechanizmu uszkodzenia kłębuszków nerkowych za pomocą inhibitorów VEGF w modelu mysim, pokazując, że lokalna genetyczna ablacja produkcji VEGF w nerkach rekapituluje uszkodzenie kłębuszków nerkowych obserwowane w naszej serii pacjentów. Wyniki potwierdzają koncepcję, że lokalna produkcja VEGF odgrywa kluczową rolę ochronną w patogenezie procesów mikroangiopatycznych.
Przypadki kliniczne
Pacjent
59-letni mężczyzna z rakiem wątrobowokomórkowym otrzymywał bevacizumab jako pojedynczy środek w dawce 7,5 mg na kilogram masy ciała co 14 dni w sumie 24 dawek. Terapia doprowadziła do zmniejszenia wielkości guza i spadku poziomu alfa-fetoproteiny (od 18 000 do 60 ng na mililitr). Wyjściowa czynność nerek pacjenta była prawidłowa, z minimalnym białkomoczem (stosunek białka do kreatyniny w moczu, 0,5), ale stosunek białka do kreatyniny stale wzrastał do 3,4 po 9 miesiącach. Powstało nowe nadciśnienie wymagające potrójnej terapii hipotensyjnej. Biopsja nerkowa wykazała klasyczne cechy mikroangiopatii zakrzepowej z poszerzeniem przestrzeni podśródbłonkowej naczyń włosowatych kłębuszkowych, powieleniem błony podstawnej kłębuszkowej z interpozycją komórkową, mezangiolizą i ekstensywnym usuwaniem procesów stopy (ryc. 1B i 1C). Małe tętnice i tętniczki wykazały ogniskowy obrzęk śródbłonka bez jawnej zakrzepicy. Hematokryt był prawidłowy (41%), z niską liczbą płytek krwi (103 000 komórek na milimetr sześcienny) i brakiem skistyocytów. Po przerwaniu podawania bewacyzumabu, nadciśnienie pacjenta było kontrolowane iw ciągu 3 miesięcy jego 24-godzinne wydalanie białka wyniosło 1,7 g.
Pacjent 2
74-letni mężczyzna z nawrotowym rakiem wątrobowokomórkowym leczono bevacizumabem w postaci pojedynczego czynnika w dawce 7,5 mg na kilogram co 2 tygodnie w sumie cztery dawki. Jego wyjściowa czynność nerek była prawidłowa (stężenie kreatyniny w surowicy, 0,6 mg na decylitr [53 .mol na litr]), przy minimalnym białkomoczu (stosunek białka do kreatyniny w moczu, 0,4).
Po rozpoczęciu leczenia bewacyzumabem rozwinęło się białkomocz o stosunku białka do kreatyniny wynoszącym 1,1 na miesiąc, 2,0 na 2 miesiące i 2,7 na 3 miesiące. Biopsja nerki wykazała klasyczne cechy mikroangiopatii zakrzepowej, z jedynie ogniskowymi obszarami zatkania stopy przez podocytę. Hematokryt był prawidłowy (47%), bez schistocytów. Po odstawieniu bewacyzumabu białkomocz poprawił się, z wynikiem testu mocznika wynoszącym 1+ (30 mg białka na decylitr) 3 miesiące później.
Pacjent 3
56-letni mężczyzna z rakiem oskrzelowo-pęcherzykowym leczono cisplatyną i gemcytabiną, początkowo z dobrą odpowiedzią. Ze względu na postęp choroby 2 lata później, bewacyzumab rozpoczęto jako pojedynczy środek w dawce 15 mg na kilogram co 3 tygodnie, łącznie 19 dawek. Pemetreksed (w dawce 1000 mg co 3 tygodnie) dodano 7 miesięcy później
[więcej w: wyposażenie taktyczne, gabinet stomatologiczny zielona góra, dentysta bydgoszcz ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta bydgoszcz gabinet stomatologiczny zielona góra wyposażenie taktyczne