Fizjologiczne podstawy starzenia się i geriatrii

Nie ma już sensu przedstawiać fizjologii rozwoju i starzenia się w jednej książce. Najnowsza edycja tej książki, która została poddana wielu aktualizacjom i zmianom tytułu od czasu jej pierwszej publikacji w 1972 r. Jako Fizjologia rozwojowa i starzenie się (New York: Macmillan), zapewnia niezwykłe przyspieszenie postępu w tej dziedzinie i zapewni status tego podręcznika jako ważny punkt odniesienia w badaniach dotyczących starzenia się. Książka jest skierowana zarówno do geriatrów, jak i fizjologów, co jest ważne, ponieważ wiele z tego, co obecnie wiemy, spowodowało wiele tak zwanych deficytów procesu starzenia, które można poddać interwencji. W krajach uprzemysłowionych ludzie w wieku 80 lat i starsi stanowią najszybciej rosnący segment populacji, a stulatków coraz częściej się spotyka. Do roku 2030 duża część populacji (około 20%) będzie żyła powyżej 65 roku życia. Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia pracujący w zakresie profilaktyki i rehabilitacji będą musieli poradzić sobie z rosnącą liczbą osób starszych i zapewnić jakość życia w populacji, której poprzednicy zazwyczaj rezygnują z nieuniknionego spadku.
W tej książce czytelnicy poznają najnowsze osiągnięcia terapeutyczne w leczeniu choroby Alzheimera, osteopenii, osteoporozy i cukrzycy, a także przewlekłe problemy wysokiego cholesterolu, zapalenia żołądka i impotencji seksualnej. Badania przeprowadzone przy użyciu transgenicznych zwierząt jako modeli starzenia rzuciły światło na wpływ zarówno genów, jak i środowiska na proces starzenia. Aktualne dane pokazują, że nie jesteśmy skazani na nasze DNA; wręcz przeciwnie, dostosowanie do warunków środowiskowych jest możliwe w każdym wieku. Uwzględniono również ważne postępy w badaniach genetycznych i komórek macierzystych w odniesieniu do starzenia się, podobnie jak tabele odzwierciedlające aktualne trendy, nowe dane badawcze i najnowsze statystyki.
Redaktor Paola Timiras i jej współpracownicy – uznani eksperci w swoich dziedzinach – poszerzyli swoje dyskusje o żywieniu i ćwiczeniach fizycznych dla osób starszych i komentują ostatnie postępy w biologii i bioinżynierii, które pozwalają większej niezależności osobom starszym poprzez zachowanie funkcji późniejsze lata. Inne rozdziały w książce oceniają najnowsze informacje na temat roli utleniaczy i przeciwutleniaczy i korelują je ze znanymi teoriami starzenia.
Część I tej książki zaczyna się od wstępnego rozdziału Timirasa, który wyraża pogląd, że starość to po prostu kolejny etap życia, a nie choroba. Rzeczywiście, jak wskazał Timiras w jej wcześniejszej pracy, najszybszy wskaźnik starzenia występuje w pierwszych pięciu latach życia. Uwzględnienie historycznych perspektyw i teorii dotyczących starzenia się zainteresuje nie tylko naukowców i badaczy, ale także starszych pacjentów, którzy chcą lepiej zrozumieć ten etap życia.
Rozdziały w części II badają starzenie się układów ciała, skupiając się na sposobach utrzymania optymalnej funkcji i zdolności adaptacyjnych. Część III dotyczy profilaktyki i rehabilitacji oraz przedstawia wytyczne farmakologiczne, żywieniowe i fizyczne, mające na celu zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego.
Książka jest dobrze powiązana i zawiera pomocne ilustracje i zwięzłe tabele Redaktor i autorzy zastosowali się do ustalonych wytycznych, aby zapewnić ciągłość i jednolitość stylu wśród rozdziałów. Ta książka jest nieoceniona dla wszystkich, którzy pracują z osobami starszymi, w tym z lekarzami, terapeutami i opiekunami – i może to być również zasługą półek starszych pacjentów.
A. Aria Tzika, Ph.D.
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114
harvard.edu
[hasła pokrewne: hologramy na legitymację studencką, chirurgia dentystyczna, chirurgiczne usuwanie ósemek ]