Dwie fazy 3 próby Dupilumabu i placebo w atopowym zapaleniu skóry ad 10

Wymagane są dalsze badania nad przyczynami zapalenia spojówek. W badaniach fazy i fazy 2a dupilumabu u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, najczęstszymi poważnymi zdarzeniami niepożądanymi były zaostrzenie atopowego zapalenia skóry i infekcji skórnych, z których oba występowały częściej w grupie placebo, podczas gdy w fazie Badanie 2b nie wykazało wyraźnej nierównowagi w częstości występowania poważnych zdarzeń niepożądanych w różnych grupach terapeutycznych.10,14 W SOLO i SOLO 2 zakażenia zgłaszano u 28-35% pacjentów otrzymujących dupilumab, a od 28 do 33% pacjentów otrzymujących placebo. Infekcje wirusowe opryszczki dowolnego typu zgłaszano u 4 do 7% pacjentów otrzymujących dupilumab iu 3 do 4% pacjentów otrzymujących placebo. Pacjenci otrzymujący placebo mieli większą częstość zakażeń skóry (8 do 11%) niż pacjenci otrzymujący dupilumab (około 6%), co było zgodne z poprawą integralności i funkcji bariery skórnej związanej z dupilumabem, 10, 11 natomiast infekcje inne niż skóry zaobserwowano u 25 do 31% pacjentów otrzymujących dupilumab iu 22% do 24% pacjentów otrzymujących placebo. Istnieją dowody na to, że redukcja zapalenia skóry typu 2 pomaga normalizować odpowiedzi przeciwdrobnoustrojowe skóry. [31-36] Zgłaszano dwie przypadki zgonów w grupach dupilumabu. Próby te nie były wystarczająco długie lub wystarczająco duże, aby wykluczyć nietypowe zdarzenia niepożądane, a wyniki większych badań o dłuższym czasie trwania są potrzebne do oceny skuteczności i bezpieczeństwa długotrwałego leczenia dupilumabem.
Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry, szczególnie z umiarkowaną do ciężkiej chorobą, są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia depresji. 37,38 Pięciu pacjentów miało różne ciężkie działania niepożądane związane z depresją (cztery w grupie placebo i jedna w grupie otrzymującej cotygodniowy dupilumab); z tych pacjentów, jedna osoba w grupie dupilumab popełniła samobójstwo. Objawy lęku lub depresji zostały zredukowane w znacznie większym stopniu z użyciem dupilumabu niż placebo u pacjentów, u których objawy te występowały w punkcie wyjściowym (Tabela S4 w Dodatku uzupełniającym). Dane te podkreślają istotny wpływ psychospołeczny umiarkowanego do ciężkiego atopowego zapalenia skóry na jakość życia i aspekty zdrowia psychicznego oraz potencjał poprawy w tych obszarach związanych z łagodzeniem objawów atopowego zapalenia skóry z dupilumabem.
Te próby mają kilka ograniczeń. Po pierwsze, nie zaplanowano żadnej próby zezwalającej na statystyczne rozdzielenie dwóch dawek dupilumabu. Jednak w każdej próbie oba schematy wykazały podobną skuteczność i bezpieczeństwo. Po drugie, 16-tygodniowy okres leczenia nie dotyczył skuteczności i bezpieczeństwa długotrwałego leczenia. Po trzecie, jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów i inhibitorów kalcyneuryny było dozwolone tylko jako terapia ratunkowa; w innym badaniu III fazy (LIBERTY AD CHRONOS) oceniano skuteczność i bezpieczeństwo dupilumabu z równoczesnymi miejscowymi glikokortykosteroidami z miejscowymi inhibitorami kalcyneuryny lub bez nich.39 Po czwarte, ocenialiśmy dupilumab u dorosłych, ale nie u dzieci, u których atopowe zapalenie skóry jest bardziej rozpowszechnione. Niedawno zakończone badanie oceniało farmakokinetykę i wstępną skuteczność i bezpieczeństwo dupilumabu u dzieci.
Wyniki te pokazują, że cytokiny typu 2 interleukina-4 i interleukina-13 są kluczowymi czynnikami atopowego zapalenia skóry; dodatkowo popierają możliwość, sugerowaną przez wcześniejsze badania w zakresie pokrewnych chorób, że interleukina-4 i interleukina-13 są ważnymi czynnikami ogólnie chorymi atopowymi lub alergicznymi, w tym astmą i przewlekłym zapaleniem zatok z polipami nosa. 16-18
Podsumowując, w dwóch badaniach klinicznych III fazy o identycznym projekcie z udziałem pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego atopowym zapaleniem skóry, które nie były odpowiednio kontrolowane za pomocą miejscowych leków, oba schematy leczenia dupilumabem (co drugi tydzień i tydzień) były lepsze niż placebo w łagodzeniu objawów przedmiotowych i podmiotowych atopowego zapalenia skóry (w tym świądu i wpływu na sen), powodując znaczące klinicznie zmniejszenie zgłaszanych przez pacjentów objawów lęku i depresji oraz poprawiając jakość życia związaną ze zdrowiem Reakcje w miejscu wstrzyknięcia i zapalenie spojówek występowały częściej u pacjentów otrzymujących dupilumab niż u pacjentów otrzymujących placebo. Wyniki tych badań potwierdzają i rozszerzają wyniki dotyczące dupilumabu z wcześniejszych badań z udziałem pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego atopowym zapaleniem skóry.10,14,15
[hasła pokrewne: wole guzowate tarczycy, chirurgia plastyczna nosa, stomatologia estetyczna poznań ]

Powiązane tematy z artykułem: chirurgia plastyczna nosa stomatologia estetyczna poznań wole guzowate tarczycy