Dawstwo narządów i podwójne poparcie

W artykule perspektywicznym w tym wydaniu czasopisma, Truog przedstawia swoje poglądy na temat dawstwa narządów, sugerując, że wahadło pomiędzy potrzebą przeszczepialnych narządów a prawami rodzin potencjalnych dawców zaszło zbyt daleko w kierunku pozyskiwania narządów . Truog twierdzi, że zgoda na dawstwo narządów jest uzyskiwana kosztem zobowiązań, które są fundamentalne dla relacji pacjent-lekarz .
Nie zgadzamy się z tym opisem, ponieważ nie odzwierciedla to obecnych praktyk dotyczących udzielania zgody. W praktyce istnieje zbieżność między etycznymi zobowiązaniami Truog: że pragnienia osób, które chcą oddać narządy są szanowane oraz że proces zgody jest poinformowany i dobrowolny. Bank Organów Nowej Anglii (NEOB) i większość innych organizacji zajmujących się pozyskiwaniem narządów (OPO) wyparło domniemane podejście oparte na zgodzie krytykowane przez Truog za pomocą procesu podwójnego poparcia . Takie podejście uwzględnia interesy zarówno rodziny dawców, jak i osób oczekujących na przeszczep.2. na fakt, że większość ludzi, przy okazji, wybierze pomoc innym. Wspierając prawo rodziny do dokonania wyboru opartego na pełnych informacjach, w tym na pozytywnym wpływie, jaki dar będzie miał na innych oraz na pocieszenie wynikające z dawstwa narządów, podwójne poparcie uznaje, że osoby wnioskujące o darowiznę muszą również uwzględniać potrzeby dawcy rodzina. Podejście to opiera się na obserwacjach i danych wskazujących, że zaangażowanie zawodowego OPO ma kluczowe znaczenie dla sukcesu, że pracownicy służby zdrowia nie są w stanie wiarygodnie przewidzieć, które rodziny będą chciały przekazać darowiznę, i że apologetyczne podejście do uzyskania zgody będzie częściej powodować odmowę.
Ponadto Truog sugeruje, że proces zgody na badania medyczne powinien być stosowany jako wzór do uzyskania zgody na dawstwo narządów. Proces zgody na badania ma na celu ochronę ludzi, a nie ich rodzin przed ryzykiem uczestniczenia w badaniach; nie istnieje ryzyko uszkodzenia dawcy po śmierci. Co więcej, przedstawienie darogenu przez Truog po śmierci sercowej jest niespójne z obecnymi praktykami, które zostały udoskonalone dzięki zgromadzonym doświadczeniom. W obszarze usług NEOB, rodzina dawcy zazwyczaj ma możliwość wyboru lokalizacji cofnięcia leczenia, cewniki są rzadko umieszczane przed śmiercią i nie podaje się żadnych środków rozszerzających naczynia.
Niedawne badanie Gallupa wykazało, że prawie 95% społeczeństwa USA popiera dawstwo narządów, jednak obecna stopa zgody na darowiznę wynosi około 65-70% .4 Ta luka sugeruje, że rodziny nie są w rzeczywistości bite, ale raczej cel Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, osiągając stopy darowizny w wysokości 75%, jest zakotwiczony w realistycznym odzwierciedleniu postaw społecznych.
Jako organizacja, która koordynowała ponad 5500 dawek narządów, jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z dawcami narządów i ich rodzinami w otwarty i pełen współczucia sposób w celu zmaksymalizowania korzyści z dawstwa, zarówno dla nich, jak i dla przeszczepionych biorców.
Richard S. Luskin, MPA
Alexandra K Szklarz, JD, MPH
Francis L. Delmonico, MD
New England Organ Bank, Newton, MA 02458
org
4 Referencje1. Truog RD. Zgoda na dawstwo narządów – równoważenie sprzecznych zobowiązań etycznych. N Engl J Med 2008; 358: 1209-1211
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Mulvania P, McCutcheon Adams K. Podwójne poparcie: pozytywne podejście do uzyskania zgody na dawstwo narządów: materiały szkoleniowe. Filadelfia: Instytut Daru Życia, 2008.

3. Siminoff LA, Gordon N, Hewlett J, Arnold RM. Czynniki wpływające na zgodę rodzin na pobranie narządów stałych do przeszczepu. JAMA 2001; 286: 71-77
Crossref Web of Science Medline
4. Organizacja Gallupa. 2005 Ogólnopolskie badanie postaw i zachowań narządów i tkanek. (Dostęp do 21 lutego 2008 r., Http://www.organdonor.gov.)

(15)
[hasła pokrewne: implanty Warszawa, chirurgia dentystyczna, dentysta płock ]

Powiązane tematy z artykułem: chirurgia dentystyczna dentysta płock implanty Warszawa